اخذ تابعیت شهروندی نروژ

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294  نروژ از کشورهای اروپایی و دارای کیفیت بالای زندگی است که بسیار مورد توجه متقاضیان بین المللی است. رفاه و ثبات اجتماعی و اقتصادی این کشور و همچنین استانداردهای بالای زندگی هر ساله موجب مهاجرت متقاضیان فراوانی به نروژ می شود. بر این اساس در مقاله پیش رو ما مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد به ارائه اطلاعات لازم در مورد اخذ تابعیت و شهروندی نروژ می پردازیم. با ما همراه باشید.

  روش های گرفتن تابعیت و شهروندی کشور نروژ

  مهاجرت به نروژ می تواند منجر به اخذ شهروندی نروژ برای متقاضیانی شود که مایل به اقامت در این کشور حداقل به مدت 7 سال هستند. با این حال، این تنها راهی نیست که از طریق آن می توان تابعیت و پاسپورت نروژی را دریافت کرد. روش های دیگر گرفتن تابعیت نروژ عبارت اند از:

  • اخذ تابعیت کشور نروژ از طریق اقامت
  • اخذ تابعیت کشور نروژ از طریق ازدواج
  • اخذ تابعیت کشور نروژ از طریق تولد
  • اخذ تابعیت کشور نروژ از طریق تبار یا اصل و نسب (یک راه مستقیم برای گرفتن پاسپورت برای این کشور است.)
  • اخذ تابعیت کشور نروژ از طریق سرمایه گذاری (یک مسیر غیرمستقیم برای شهروندی است، زیرا ابتدا مستلزم تضمین اقامت دائم نروژ است.)

  اخذ تابعیت نروژ از طریق اقامت

  اگر متقاضیان به طور دائم در نروژ زندگی کرده باشند (به عنوان مثال به عنوان یک کارگر ماهر) برای درخواست شهروندی کشور نروژ باید شرایط زیر را داشته باشند:

  • باید حداقل 7 سال از 10 سال گذشته را در نروژ زندگی کرده باشد.
  • در زمان درخواست باید یک مجوز اقامت دائم معتبر داشته باشد. این مجورز اقامت باید برای مدت زمان فرآیند درخواست نیز معتبر باشد، تا زمانی که تصمیم گیری شود.
  • متقاضی باید دانش کافی از زبان و جامعه نروژی، آداب و رسوم و تاریخ آن داشته باشد.
  • متقاضی باید در زمان درخواست در نروژ زندگی کند و در طی روند رسیدگی به درخواست و پس از آن قصد ادامه زندگی در این کشور را داشته باشد.
  • متقاضی باید دارای گواهی عدم سوء پیشینه باشد.

  اخذ تابعیت کشور نروژ از طریق ازدواج

  متقاضی برای درخواست شهروندی کشور نروژ، باید در 3 سال گذشته با همسر/شریک زندگی خود در نروژ زندگی کرده باشد. علاوه بر این، باید شرایط زیر را داشته باشد:

  • مدت زمان ازدواج و مدت اقامت در نروژ باید حداقل 7 سال باشد. به عنوان مثال، اگر متقاضی 4 سال است که با شریک زندگی خود ازدواج کرده و 3 سال گذشته با هم در نروژ زندگی کرده اند، می تواند برای شهروندی کشور نروژ درخواست دهد.
  • مجوزهای اقامت متقاضی از 3 سال گذشته تا کنون باید حداقل یک سال اعتبار داشته باشند.
  • در زمان درخواست متقاضی باید مجوز اقامت معتبر داشته باشد. در واقع متقاضی نیاز به یک مجوز اقامت معتبر در کل زمان پردازش دارد.
  • متقاضی باید دارای مهارت زبان نروژی و آشنا به قوانین اجتماعی نروژ باشد و در آزمون ها قبول شود.
  • متقاضی باید دارای گواهی عدم سوء پیشینه باشد.
  • متقاضی باید در حال حاضر در نروژ زندگی کند و قصد زندگی آینده در این کشور را داشته باشد.

  اخذ تابعیت کشور نروژ از طریق تولد

  اگر خوش شانس هستید که والدین تان در این کشور به دنیا آمده اند، نسب نیز گزینه ای برای دریافت ملیت نروژی است. در حال حاضر، فقط فرزندان نسل اول می توانند از این طریق درخواست شهروندی کنند، یعنی:

  • کودکان دارای حداقل یکی از والدین که قبل از سال 2006 به دنیا آمده اند.
  • کودکان دارای حداقل یکی از والدین که پس از سال 2006 متولد شده اند.
  • کودکانی که دارای والدین نروژی هستند.
  • کودکان با والدینی که با درخواست، تابعیت خود را دریافت کرده اند.

  مراحل اخذ تابعیت نروژ

  متقاضی باید فرآیند درخواست شهروندی کشور نروژ را در وب سایت اداره مهاجرت (UDI) شروع کند. هنگامی که متقاضی فرآیند درخواست را به صورت آنلاین شروع کرد،UDI  مدارکی را که باید تحویل دهد به وی اطلاع می دهد تا بتواند درخواست را پردازش کند. مدارک مورد نیاز بر اساس شرایط مهاجرت متقاضی متفاوت خواهد بود. پس از جمع آوری مدارک، تکمیل درخواست آنلاین و پرداخت هزینه درخواست شهروندی، متقاضی باید مدارک را در ایستگاه پلیس محلی (خدمات مهاجرت) تحویل دهد. علاوه بر این متقاضی باید به صورت آنلاین از طریق وب سایت UDI قرار ملاقات در سفارت مشخص کند.

  مجوز اقامت و مدرک زبان

  مدارک لازم برای گرفتن شهروندی کشور نروژ

  مدارک دقیقی که هنگام درخواست شهروندی کشور نروژ باید ارائه شود به وضعیت (سن، وضعیت مهاجرت و مدت زمان اقامت در نروژ) متقاضی بستگی دارد. به طور کلی متقاضیان از هر روش مهاجرتی که برای تابعیت نروژ اقدام کرده باشند، باید مدارک زیر را ارائه دهند:

  • پاسپورت و شناسنامه
  • گواهی ازدواج
  • مدارک اقامت (مثلاً صفحات پاسپورت که نشان دهنده زمان ورود و خروج از نروژ، ثبت نام در پلیس و غیره است)
  • صورت‌ حساب های مالیاتی برای زمان اقامت در نروژ
  • گواهی عدم سوء پیشینه و سوابق جنایی
  • مدرک مهارت زبان نروژی و مطالعات اجتماعی (باید ثابت کنید که دانش کافی از زبان نروژی یا سامی را در سطح حداقل A2 دارید و با جامعه، قوانین، هنجارها و تاریخ نروژ آشنا هستید.)
  • مدرک پذیرش در آزمون شهروندی کشور نروژ (اگر بین 18 تا 67 سال سن دارید، قبل از اینکه بتوانید برای شهروندی نروژ درخواست دهید، باید در آزمون شهروندی شرکت کنید. با این حال، قبل از شرکت در آزمون، باید در دوره های تایید شده زبان نروژی و مطالعات اجتماعی شرکت کنید. بر اساس وضعیت مهاجرت خود، ممکن است مجبور باشید تا 300 ساعت درس در حوزه زبان نروژی و مطالعات اجتماعی را تکمیل کنید.)

  هزینه درخواست تابعیت و شهروندی کشور نروژ

  متقاضیان بین المللی برای درخواست شهروندی و تابعیت نروژ باید هزینه هایی را پرداخت کنند که شامل موارد زیر است:

  هزینه درخواست شهروندی برای متقاضیان بالاتر از 18 سالدر حدود 6.500 کرون نروژ
  هزینه درخواست شهروندی برای کودکان زیر 18 سالرایگان
  درخواست تمدید شهروندی برای متقاضیان بالاتر از 18 سالدر حدود 3.200 کرون نروژ
  درخواست تمدید شهروندی برای کودکان زیر 18 سالرایگان
  هزینه درخواست حفظ شهروندیرایگان
  هزینه ترک تابعیت و شهروندی کشور نروژرایگان

  آیا نروژ تابعیت دوگانه را به رسمیت می شناسد؟

  از ژانویه 2020، دولت نروژ مجوز تابعیت مضاعف را ارائه می دهد. این بدان معناست که اگر برای شهروندی کشور نروژی درخواست دهید، مجبور نیستید تابعیت فعلی خود را رها کنید. البته برای داشتن تابعیت مضاعف نروژ، کشور شما نیز باید همین اجازه را بدهد. در غیر این صورت، اگر کشور شما اجازه تابعیت مضاعف را نمی دهد، باید از آن صرف نظر کنید.

  سخن آخر

  در این مقاله کوتاه و خلاصه به ارائه ضروری ترین اطلاعات لازم در مورد اخذ تابعیت و شهروندی نروژ پرداختیم و به این پرسش پاسخ دادیم که چگونه می توان شهروندی این کشور را دریافت کرد؟ اگر قصد مهاجرت به نروژ و دریافت تابعیت این کشور را دارید و نمی دانید از کجا شروع کنید، کافی است با مشاوران موسسه مهاجرتی میرداماد تماس بگیرید.

  سوالات متداول در مورد اخذ تابعیت و شهروندی نروژ

  کدام وضعیت اقامت برای اخذ تابعیت نروژ معتبر است؟

  اگر به عنوان یک توریست از نروژ بازدید کرده اید، ویزای کوتاه مدت داشته اید، به طور غیرقانونی وارد کشور شده اید، یا مجوز اقامت کمتر از یک سال دارید، این زمان برای مدت اقامت مورد نیاز شما محاسبه نمی شود.

  مدرک زبان نروژی مورد نیاز اخذ تابعیت کدام است؟

  باید ثابت کنید که دانش کافی از زبان نروژی یا سامی را در سطح حداقل A2 دارید و با جامعه، قوانین، هنجارها و تاریخ نروژ آشنا هستید.

  مدت زمان انتظار برای شهروندی کشور نروژ چقدر است؟

  به طور معمول، مدت زمان اعلام شهروندی کشور نروژ، حداقل 12 ماه است. شمارش معکوس از زمانی که مدارک خود را به اداره پلیس تحویل می دهید شروع می شود.

  مهم ترین شرایط اخذ شهروندی کشور نروژ چیست؟

  به طور کلی، برای اینکه بتوانید درخواست دهید، باید حداقل 7 سال اقامت قانونی در نروژ داشته باشید و باید حداقل تا حدی به زبان نروژی مسلط باشید.

  مدت زمان اقامت در نروژ برای شهروندی چقدر است؟

  متقاضی باید در مجموع 8 سال از 11 سال گذشته در نروژ زندگی کرده باشد. قبلاً 7 سال از 10 سال گذشته بود.

  مقالات مرتبط

  مزایا و معایب زندگی در نروژ

  مزایا و معایب زندگی در نروژ

  به عنوان یک کشور پیشرفته و دارای جذابیت ‌های طبیعی فراوان، نروژ به عنوان مقصدی برای مهاجرت و زندگی برای بسیاری از افراد از سراسر جهان جلب توجه کرده است. این کشور با مزایایی چون کیفیت زندگی بالا، سیستم تحصیلی...

  اخذ تابعیت و شهروندی نروژ

  اخذ تابعیت و شهروندی نروژ

  نروژ از کشورهای اروپایی و دارای کیفیت بالای زندگی است که بسیار مورد توجه متقاضیان بین المللی است. رفاه و ثبات اجتماعی و اقتصادی این کشور و همچنین استانداردهای بالای زندگی هر ساله موجب مهاجرت متقاضیان فراوانی به نروژ می...

  نظرات کاربران