همه چیز درباره کشور آذربایجان

آذربایجان با نام رسمی جمهوری آذربایجان یکی از مهم ترین و بزرگترین کشور در منطقه قفقاز اوراسیا است که تا حدی بین اروپای شرقی و آسیای غربی تقسیم شده است. آذربایجان یک مقصد ایده آل برای کسانی است که به دنبال یک تجربه فرهنگی و تاریخی منحصر به فرد هستند، از کاوش در خرابه های باستانی آن گرفته تا لذت بردن از صحنه پر جنب و جوش هنر معاصر. در مقاله پیش رو ما کارشناسان موسسه مهاجرتی میرداماد تلاش کرده ایم تا همه چیز درباره کشور آذربایجان را به شما ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294

مشاوره رایگان فوری  کشور زیبای آذربایجان در یک نگاه

  پایتختباکو Baku
  نوع حکومتجمهوری
  واحد پولمانات/ AZN
  مساحت86.600 کیلومتر مربع
  جمعیت آذربایجان10.353.296 نفر
  موقعیت جغرافیاییاز نظر تاریخی، نام آذربایجان به منطقه بزرگتری اطلاق می شود که بخشی از ایران را تشکیل می داد. آذربایجان از شرق با دریای خزر، از جنوب با ایران، از غرب با ارمنستان و از شمال با گرجستان و روسیه همسایه است. جمهوری خودمختار آذری نخجوان یک منطقه محصور در جمهوری ارمنستان را تشکیل می دهد و در قسمت باریکی در غرب با ترکیه هم مرز است.
  دین مردم آذربایجانکشور مسلمان با بیش از سه چهارم جمعیت با مذهب شیعه و یک سوم سنی
  زبان مردم آذربایجان90% آذری و 2% روسی
  تولید ناخالص داخلی189.8 میلیارد دلار

  استان های آذربایجان

  این کشور به 66 ناحیه، 11 شهر تابعه جمهوری و 1 جمهوری خودمختار، جمهوری خودمختار نخجوان تقسیم شده است. از این تعداد 7 ناحیه و 1 شهر در داخل جمهوری خودمختار نخجوان قرار دارد. نواحی بیشتر به شهرداری ها (bələdiyyə) تقسیم می شوند. علاوه بر این، نواحی این کشور به 14 منطقه اقتصادی (اقتصادی ریون) گروه بندی می شوند. در سال 2021، الهام علی اف، رئیس جمهور فرمان “تقسیم جدید مناطق اقتصادی” را امضا کرد. استان های آذربایجان عبارت اند از:

  • Ali Bayramli   
  • Astara 
  • Baki    
  • Gadabay         
  • Ganca 
  • Goranboy       
  • Goycay           
  • Naxcivan                    
  • Oguz              
  • Qabala            
  • Saki    
  • Sumqayit        
  • Tovuz 
  • Xocali 
  • Yevlax
  • Zengilan

  مهم ترین شهرهای آذربایجان

  برخی از کاوشگران فکر می کنند که شکوه یک کشور توریستی در پایتخت و شهرهای مهم آن نهفته است. به هر حال جدا از پایتخت، شهرها و شهرک ‌های ناشناخته‌ای وجود دارند که نباید ندیده گرفته شوند. با وجود بسیاری از افراد که هرگز به این منطقه از جهان فکر نمی کردند، آذربایجان به خاطر ارائه یک ماجراجویی رضایت بخش شناخته شده است. بهترین شهرهای آذربایجان تنوع متنوعی در حیات وحش، فرهنگ، تجربیات و مناظر دارند. در زیر 10 شهر آذربایجان ذکر شده است که دیدن آن ها خالی از لطف نیست:

  • Baku
  • Sumgait
  • Ganja
  • Xırdalan
  • Mingachevir
  • Nakhchivan
  • Lankaran
  • Shirvan
  • Shaki
  • Yevlax

  اگر می خواهید با مزایای زندگی در آذربایجان آشنا شوید، می توانید به مقاله مرتبط با آن در سایت میرداماد مراجعه نمایید و اطلاعات لازم در این خصوص را دریافت کنید.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  فرهنگ مردم آذربایجان

  فرهنگ این کشور شامل مجموعه ای متنوع و ناهمگون از عناصر است که تحت تأثیر فرهنگ های ترکی، ایرانی و قفقازی شکل گرفته است. این کشور دارای غذاهای بی نظیر، ادبیات، هنر عامیانه و موسیقی است. مردم این کشور سنت قدیمی موسیقی خود را حفظ کرده اند. به عنوان مثال، هنر آشوغ‌ ها که آهنگ‌ هایی را به همراهی خود بر روی یک ساز زهی به نام کوبوز می ‌خوانند، بسیار محبوب است. این کشور در طول تاریخ طولانی خود متفکران، شاعران و دانشمندان برجسته را به جهانیان هدیه داده است. فرهنگ این کشور ترکیبی از شرق و غرب است که عمدتاً از فرهنگ های خاورمیانه، روسیه، ایران و ترکیه تأثیر می پذیرد. اکثر جمعیت این کشور آذربایجانی هستند که به نام آذری نیز شناخته می شوند و گروه های اقلیت شامل روس ها، ترک ها، کردها، لزگی ها و تالشی ها هستند. برخی از سنت ها و فرهنگ مردم این کشور عبارت است از:

  مهمان نوازی

  در سنت های این کشور به مهمانان مکان های افتخاری داده می شود و با نهایت احترام با آن ها رفتار می شود.

  مراسم عروسی

  به طور سنتی، عروسی در این کشور یک روند طولانی است، از مراحل خواستگاری گرفته تا جشن نامزدی و عروسی.

  جشن نوروز

  جشن نوروز بزرگترین تعطیلات این کشور است که تقریباً یک ماه کامل در بهار طول می کشد.

  گولش

  فراتر از جشن ها و غذاها، گولش یکی دیگر از بخش های مهم فرهنگ آذربایجان است. این نوع کشتی شامل موسیقی و رقص، به علاوه مراسم مهم قبل از شروع مسابقه است.

  لباس های سنتی

  اگرچه امروزه بیشتر مردم لباس های مدرن می پوشند، اما لباس های سنتی این کشور همچنان در جشن ها پوشیده می شوند.

  رقص

  یکی از پرانرژی ‌ترین و زنده ‌ترین بخش ‌های سنتی و فرهنگی در این کشور رقص است. رقص‌ها برای روایت داستان، اجرا در مراسم و تحت تأثیر قرار دادن مخاطبان است.

  زایمان

  آوردن یک زندگی جدید به دنیا یک رویداد بزرگ زندگی است و زایمان در آذربایجان نیز از این قاعده مستثنی نیست. سنت های آذربایجانی زیادی در رابطه با زایمان وجود دارد، به ویژه سنت هایی که برای تضمین سلامت و موفقیت مادر و کودک است.

  فرهنگ کشور کهن اذربایجان متاثر از کشور های خاور میانه

  آب و هوای آذربایجان

  بر اساس نقشه آذربایجان آب و هوای نیمه گرمسیری خشک در بخش مرکزی و شرقی با زمستانی معتدل و تابستانی طولانی (4 تا 5 ماهه) و بسیار گرم مشخص می شود، با میانگین دمای حدود 81 درجه فارنهایت (27 درجه سانتیگراد) که حداکثر دما به 109 درجه فارنهایت (43) درجه سانتی گراد می رسد. جنوب شرقی این کشور دارای آب و هوای نیمه گرمسیری مرطوب با بیشترین میزان بارندگی در کشور، حدود 47 تا 55 اینچ (1200 تا 1400 میلی متر) در سال است که بیشتر آن در ماه های سرد می بارد. آب و هوای نسبتاً گرم، خشک یا مرطوب در دیگر مناطق این کشور وجود دارد. منطقه جنگلی کوهستانی دارای آب و هوای نسبتاً سرد است، در حالی که آب و هوای تاندرای مرتفع ارتفاعات 10000 فوتی و بالاتر را مشخص می کند. یخبندان و بارش شدید برف، گردنه های این ارتفاعات را برای سه یا چهار ماه از سال غیرقابل دسترس می کند.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  اقتصاد آذربایجان

  آذربایجان یک کشور صنعتی و کشاورزی توسعه یافته است. تاکید بر صنایع سنگین به طور قابل توجهی دو صنعت سنتی نفت و گاز طبیعی را گسترش داده است، اما علوم مهندسی، صنایع سبک و تولید مواد غذایی نیز از اهمیت فزاینده ای برخوردار هستند. این کشور در اوایل دهه 1990 انتقال به اقتصاد بازار را آغاز کرد، قیمت بیشتر کالاها آزاد شد و برخی از شرکت های دولتی خصوصی شدند. خصوصی سازی زمین اما به کندی پیش رفت. رشد اقتصادی بالای این کشور ناشی از صادرات بزرگ و رو به رشد نفت و گاز بوده است، اما برخی از بخش های غیر صادراتی این کشور نیز دارای رشد دو رقمی از جمله ساخت و ساز، بانکداری و املاک و مستغلات بوده اند. صادرات نفت از طریق خط لوله باکو-تفلیس-جیهان، باکو-نووروسیسک و خطوط لوله باکو-سوپسا همچنان محرک اصلی اقتصادی این کشور است و تلاش ها برای افزایش تولید گاز در حال انجام است. آذربایجان برای اقتصاد مناطق خزر و قفقاز، به ویژه در توسعه زیرساخت های حمل و نقل در قفقاز و اجرای پروژه های انرژی بسیار مهم است. این اولین کشور منطقه بود که پتانسیل عظیم انرژی خود را کشف کرد، مدل اقتصادی جدیدی را در توسعه منطقه ای شکل داد و روابط سیاسی و اقتصادی بین اروپا و آسیا را گسترش داد.

  آذربایجان برای مهاجرت

  بخشی از شبکه جاده ابریشم، تجارت بین المللی در طول تاریخ این کشور قابل توجه بوده است. این کشور همچنین از نظر ذخایر نفت و گاز غنی است که به جذب سرمایه گذاری خارجی و مهاجران شاغل در بخش انرژی ادامه داده است. شرکت های نفت و گاز بهترین شرایط کاری را برای کارکنان خود فراهم می کنند، زیرا این بخش در کشور بسیار توسعه یافته است. متخصصان این صنعت فرصت های زیادی برای رشد شغلی و سطح بالایی از امنیت مالی در آذربایجان دارند. نرخ جرم و جنایت در این کشور نسبتاً کم است و دارای شاخص جرم و جنایت 31.82 و شاخص ایمنی 68.18 است. این اعداد از نظرسنجی هایی که بازدیدکنندگان و افراد محلی آزادانه در آن شرکت می کنند محاسبه می شود. برای درخواست ویزای اقامت دائم، متقاضیان خارجی باید حداقل به مدت 2 سال با ویزای موقت در آذربایجان اقامت داشته باشند و گواهی پزشکی رسمی مبنی بر توانایی و سلامت خود ارائه دهند. متقاضیان خارجی و افراد بدون تابعیتی که در دو سال گذشته به طور مستمر در خاک این کشور با مجوز اقامت موقت اقامت داشته اند، می توانند برای اقامت دائم در خاک این جمهوری درخواست دهند.

  سخن آخر

  در این مقاله کوتاه و خلاصه به ارائه اطلاعات ضروری و همه چیز درباره کشور آذربایجان پرداختیم. علاوه بر این در مورد جمعیت و آب و هوای این کشور نیز توضیحاتی ارائه دادیم. اگر قصد مهاجرت به آذربایجان را دارید و نمی دانید از کجا شروع کنید، مشاوران و کارشناسان آگاه موسسه مهاجرتی میرداماد مشاوره های مهاجرتی سودمندی به شما ارائه می دهند.

  سوالات متداول درباره کشور آذربایجان

  موقعیت جغرافیایی آذربایجان چگونه است؟

  آذربایجان از شرق با دریای خزر، از جنوب با ایران، از غرب با ارمنستان و از شمال با گرجستان و روسیه همسایه است.

  گروه های قومی آذربایجان کدام اند؟

  بیشتر جمعیت این کشور آذربایجانی هستند که به نام آذری نیز شناخته می شوند و گروه های اقلیت شامل روس ها، ترک ها، کردها، لزگی ها و تالشی ها هستند.

  زبان مردم کشور زیبای آذربایجان چیست؟

  ساکنان این کشور معمولاً به زبان آذری و در حدود 2% به زبان روسی صحبت می کنند.

  فرهنگ آذربایجان متاثر از چه کشورهایی است؟

  فرهنگ آذربایجان ترکیبی از شرق و غرب است که عمدتاً از فرهنگ های خاورمیانه، روسیه و ترک تأثیر می پذیرد.

  اقتصاد آذربایجان بر چه ارکانی استوار است؟

  آذربایجان یک کشور صنعتی و کشاورزی توسعه یافته است. تاکید بر صنایع سنگین به طور قابل توجهی دو صنعت سنتی نفت و گاز طبیعی را گسترش داده است،

  مقالات مرتبط