همه چیز درباره کشور استونی

زیبایی چشم‌نواز و اقتصاد توسعه‌یافته اروپا، سفر به کشورهای این قاره را لذت‌بخش و رویایی می‌کند. کشور استونی در منطقه بالتیک (شمال اروپا) قرار دارد. ممکن است این کشور به‌اندازه فرانسه یا ایتالیا معروف نباشد. اما، جاذبه‌های گردشگری و اقتصاد در‌حال پیشرفت آن باعث شده است که موسسه مهاجرتی میرداماد این کشور را به‌عنوان مقصدی مناسب برای سرمایه‌گذاری، کار یا تحصیل به علاقه‌مندان توصیه کند.

مشاوره رایگان فوری

با ما در ارتباط باشید و سوالات ، ابهامات و نگرانی‌های خود را از طریق راه‌های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

موسسه مهاجرتی میرداماد مهاجرت را برای شما آسان ، سریع و بدون دغدغه می‌کند.

رزرو مشاوره تخصصی

مشاوره رایگان تهران 021-88724227
مشاوره رایگان شیراز 071-91009294  معرفی کشور استونی

  برای آشنایی بهتر با Estonia به اطلاعات جدول زیر توجه کنید.

  دسته‌بندیاطلاعات
  پایتختتالین
  جمعيت استونیبیش از 1،328،976 نفر
  زبان مردم استونیاستونیایی
  واحد پولیورو (EUR)
  منطقه زمانی(GMT+3) UTC+2(EET)
  مساحت45،227 کیلومتر مربع (17،462 مایل مربع)
  جمهوریدموکراسی پارلمانی
  شهرهای بزرگتالین، تارتو، ناروا
  مذهبمسیحی (غالبا ارتدوکس)
  آب‌و‌هوامعتدل قار‌ه‌ای
  جاذبه‌های اصلیقلعه ناروا، کلیسای جامع تارتو، معماری گوتیک تالین
  غذاهاسوپ نان، مولگیپودر، روزولجه، سوسیس خونی، سالاد سیب زمینی استونیایی، پیروکاد، مولگیکاپساد
  شخصیت‌های معروفاسکار لوتس، آنتون هانسن تامساره، یان کروس، یان کاپلینسکی، تونو اونپالو و اندروس کیویرا

  تاریخچه Estonia

  نام این کشور از یک قوم باستانی به نام Aesti گرفته شده است. در سال 1202 بعد از استقرار وایکینگ‌ها در این سرزمین، Estonia به اشغال یکی از گروه‌های مذهبی به نام برادران شمشیر درآمد. در این دوران، دژ و قلعه‌های محکم در قسمت‌های مختلف آن احداث شده بود. در سال 1917 و هم‌زمان با به قدرت رسیدن کمونیست‌ها در روسیه، استونیا به کشوری مستقل تبدیل شد. اما استقلال آن تا سال 1919 به تاخیر افتاد.

  با عقد قرارداد عدم تعرض بین هیتلر و استالین در سال 1935، این منطقه دوباره به اشغال روسیه درآمد. در سده‌های گذشته بسیاری از کشورها مانند دانمارک، لهستان، روسیه و سوئد بر این کشور مسلط شده‌اند. اما، فروپاشی جماهیر شوروی در سال 1991 فرصت مناسبی برای استقلال کامل Estonia ایجاد کرد. پیوستن این منطقه به اتحادیه اروپا در سال 2004 و عضویت در سازمان پیمان آنتلانتیک شمالی به رونق اقتصادی و افزایش قدرت سیاسی آن کمک کرد.

  جغرافیای کشور استونی

  استونی در سواحل شرقی دریای بالتیک و شمال غرب اروپا قرار دارد. از شمال با خلیج فنلاند، از شرق با روسیه و از جنوب با لتونی مرز مشترک دارد. آب‌وهوای آن دریایی و مرطوب است، پس زمستان‌های سرد و تابستان‌هایی خنک و معتدل دارد. بیش از 47 درصد مساحت این کشور را پوشش جنگلی تشکیل می‌دهد. وجود بیش از 1500 دریاچه، باتلاق‌های متعدد و 1393 کیلومتر خط ساحلی از ویژگی‌های برجسته استونیا محسوب می‌شود. امانوگی، پارنو و ناروا نام سه رودخانه اصلی است که در آن جریان دارد.

  بیش از 1520 جزیره مسکونی و غیرمسکونی در کشور مردم آوازخوان وجود دارد. سارما و هیوما دو جزیره بزرگ آن هستند. دریاچه پیپوس را با مساحت 3555 کیلومتر مربع بزرگ‌ترین دریاچه این کشور می‌دانند که در مرز روسیه قرار دارد. دریاچه وورتسیارو را به‌عنوان دومین دریاچه بزرگ این سرزمین در مرکز استونیا می‌توان دید. از‌نظر منابع طبیعی بسیار فقیر شمرده می‌شود. اما، معادن سنگ تفت، سنگ آهک، تورب و دولومیت فراوانی در Estonia وجود دارد.

  منابع مالی و درآمدی و اقتصاد استونی

  کشور Estonia یکی از اعضای اتحادیه اروپا و دارای درآمد بالا محسوب می‌شود. عوامل مختلفی بر اقتصاد این کشور تاثیر می‌گذارد که مهم‌ترین موارد عبارت‌اند از: مالیات‌بر‌درآمد ثابت، تجارت آزاد، بانکداری تجاری رقابتی، ارائه خدمات نوآورانه و مبتنی‌بر تلفن همراه.

  تولید 75 درصد از برق مورد نیاز داخلی، استفاده از منابع جایگزین مانند چوب و زیست توده در کنار بهره‌گیری از انرژی، سایر مواردی هستند که به افزایش قدرت اقتصادی آن کمک می‌کند. حاصلخیزی خاک این کشور بسیار پایین است و دامداری تنها 20 درصد نیاز داخلی را تامین می‌کند. اما، نرخ مالیاتی پایین و ایجاد فرصت مناسب برای جذب سرمایه خارجی فضای مناسب برای رونق اقتصادی در استونیا را به وجود آورده است.

  مهم‌ترین عواملی که در توسعه اقتصادی کشور استونی نقش کلیدی دارند شامل موارد زیر است:

  ·       قوانین

  به رسمیت شناختن و اجرای حقوق مالکیت و قراردادها در استونی بستر مناسبی برای سلب مالکیت در جهت منافع عمومی و غرامت بر‌اساس ارزش بازار ایجاد کرده است. قوه قضاییه به‌صورت مستقل در بخش قوانین تجاری عمل می‌کند. مکانیسم‌های بسیار موثری برای پیشگیری از فساد اداری وجود دارد. از سوی دولت نرخ مالیات شرکت‌ها تنها 20 درصد تعیین شده است.

  ·       آزادی کسب‌و‌کار

  در Estonia آزادی عمل زیادی برای کسب‌وکارها تعریف شده است و آن‌ها می‌توانند مستقل از دولت عمل کنند. برای تسهیل فعالیت مشاغل حدود 46 توافق‌نامه تجارت ترجیحی در این کشور اجرا می‌شود. بین سیاست‌های دولت و جذب سرمایه خارجی هیچ تداخلی وجود ندارد که این امر به رونق اقتصادی کشور استونیا کمک می‌کند. محیط تجاری آن بسیار مدرن، روشن و شفاف است.

  اگر شما علاقه‌مند هستید به جمعیت ایرانیان استونی ملحق شوید باید در انتخاب موسسه مهاجرتی بسیار دقت کنید. موسسه مهاجرتی میرداماد بر‌اساس نیاز و علاقه شما بهترین روش را برای اقامت در استونیا انتخاب خواهد کرد.

  اقتصاد توسعه‌یافته، مالیات کم و قوانین آسان سه دلیل توجیه‌کننده سرمایه‌گذاری در استونیا هستند.

  ساختار سیاسی و نوع حکومت

  این کشور به‌صورت دموکراسی پارلمانی اداره می‌شود. اختیارات اجرایی رئیس‌جمهور در اداره کشور محدود است و نمایندگان پارلمان او را برای یک دوره 5 ساله انتخاب می‌کنند. پارلمان نیز از یک مجلس با 101 نماینده تشکیل شده است. رای مستقیم مردم تنها راه برای انتخاب نمایندگان پارلمان، رئیس جمهور  اعضای مجمع 106 نفره محسوب می‌شود.

  وظیفه انتصاب نخست‌وزیر و اعضای کابینه در استونی بر عهده رئیس‌جمهور خواهد بود. قوه قضاییه نیز در اداره امور داخلی و بین‌المللی استونیا به دولت کمک می‌کند. در این کشور چندین حزب مختلف وجود دارد که عبارت‌اند از: حزب مرکزی، حزب اصلاحات، حزب محافظه کار خلق، حزب سوسیال دموکرات و ایساما.

  نمونه ویزاهای اخذ شده

  پایتخت و شهرهای بزرگ

  کشور Estonia تنها دو شهر با جمعیت بیش از 100 هزار تا یک میلیون نفر دارد. جمعیت سایر شهرهای آن بین 10 هزار تا 100 هزار نفر تعیین را در بر می‌گیرد. تالین، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن به‌حساب می‌آید که جاذبه‌های طبیعی و گردشگری فراوانی را در خود جای داده است. برای شناخت جاذبه‌های استونیا، آشنایی با شهرهای بزرگ آن ضروری به نظر می‌رسد.

  ·       تالین

  تالین به‌عنوان یکی از شهرهای قدیمی واقع در شمال استونیا و مساحتی بیش از 159 کیلومتر مربع دارد. قدمت این شهر به قرن سیزدهم میلادی باز می‌گردد. موقعیت استراتژیک تالین، آن را به یک مرکز تجاری مهم تبدیل می‌کند. شهر Talin یکی از قدیمی‌ترین شهرهای دارای معماری گوتیک در اروپا به‌حساب می‌آید. بسیاری از اقتصاددانان، تالین را سیلیکون ولی اروپا می‌دانند.

  ·       تارتو

  مساحت این شهر حدود 40 کیلومتر مربع است و اغلب دانشگاه‌های معتبر کشور استونی در آن قرار دارند. دفتر مرکزی بسیاری از استارتاپ‌های موفق اروپایی در این شهر واقع شده است. موزه ملی و وزارت آموزش و تحقیقات دو مرکز برجسته این شهر را به خود اختصاص داده‌اند که سالانه گردشگران زیادی را به این منطقه می‌کشاند. تماشای معماری چوبی تارتو، خرابه کلیسای جامع و درختان کهنسال برای شما شگفت‌انگیز خواهد بود.

  ·       ناروا

  اگر به‌دنبال جالب‌ترین شهر Estonia می‌گردید بازدید از ناروا را از دست ندهید. این شهر در شمال شرق استونیا و در نزدیکی مرز روسیه قرار دارد. هم‌‌مرزی با روسیه باعث ایجاد شباهت و تلاقی فرهنگی در این منطقه شده است. قلعه ناروا را که در نقطه مقابل قلعه ایوانگورود روسیه قرار دارد یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌دانند.

  فرهنگ و آداب و رسوم

  مردم استونیا بسیار ساکت و محتاط به نظر می‌رسند و با صدای آرام صحبت می‌کنند. آن‌ها از جلب توجه در مکان‌های عمومی بیزار هستند. در این کشور، آقایان باید در سلام کردن به خانم‌ها پیش‌قدم باشند. در ملاقات‌های رسمی باید به برخی نکات مانند صاف ایستادن، برقراری تماس چشمی و محکم دست دادن توجه کنید. مردم این نقطه دنیا از کلمات خاصی برای دوشیزگان، خانم‌های متاهل و آقایان استفاده می‌کنند.

  اقوام و ادیان مختلفی در کشور استونی وجود دارد. اما دین رسمی آن مسیحیت است. ادیان دیگری مانند ارتدوکس روسی، ارتدوکس اسپانیایی، لوتری، متدیست، کاتولیک، یهودی، ادونتیست و غیره نیز در آن وجود دارد. در آداب و رسوم این کشور نشانه‌هایی از بت‌پرستی دیده می‌شود. همین امر باعث شده است که جنگل و مواهب طبیعی از جایگاه و احترام ویژه‌ای بین استونیایی‌ها برخوردار باشند.

  موقعیت های مهاجرتی برتر

  قوانین عمومی در Estonia

  استونیا نیز مانند هر کشور مستقل دیگر برای اداره جامعه خود از قوانین کمک می‌گیرد. قوه قضاییه مسئولیت اصلی اجرای قانون را بر عهده دارد. بخش‌های مختلف قانون این کشور عبارت‌اند از:

  • قانون اساسی
  • قانون مدنی
  • قانون مهاجرت
  • قانون راهنمایی و رانندگی
  • قانون کار

  بر‌اساس قانون Estonia، مهاجران تنها بعد از دریافت ویزا می‌توانند در این کشور به کار مشغول شوند. اما به‌دلیل پیر شدن جمعیت استونیا، مسیر برای جذب نیروی کاری ماهر هموارتر شده است. افراد دارای سابقه و تجربه کاری با اشتغال در این کشور مسیر اقامت خود را کوتاه‌تر خواهند کرد.

   برای کار در Estonia به دریافت مجوز یا ویزای کاری نیاز دارید

  موسسه مهاجرتی میرداماد با بهره‌گیری از وکلا و کارشناسان مجرب به بررسی همه‌جانبه شرایط کاری و اقتصادی استونیا پرداخته است. پس، می‌تواند بهترین مسیر برای سرمایه‌گذاری در استونی، مهاجرت و تحصیل را به شما پیشنهاد کند.

  جمع‌بندی

  کشور استونی در شمال شرق اروپا و در حوزه دریای بالتیک قرار دارد. موقعیت منحصر‌به‌فرد پایتخت آن شرایط را برای رونق اقتصادی فراهم کرده است. عواملی مانند اقتصاد در‌حال رشد، قوانین مناسب، نرخ مالیات کم و آزادی عمل کسب‌وکارها مسیر مناسبی برای سرمایه‌گذاری بدون ریسک در این منطقه فراهم می‌کند.

  سوالات متداول

  دلایل اصلی توسعه اقتصادی Estonia چیست؟

  جذب سرمایه خارجی، مالیات کم، جذب نیروی ماهر خارجی، استقرار دفتر اصلی بسیاری از استارتاپ‌ها و فضای امن برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای مختلف عوامل رونق اقتصاد این کشور است.

  سیستم سیاسی این کشور چگونه اداره می‌شود؟

  نظام این کشور به‌صورت پارلمان دموکراتیک اداره می‌شود و رئیس‌جمهور در کنار نخست‌وزیر و کابینه مسئولیت اداره آن را بر عهده دارند.

  قوانین کار در استونیا چیست؟

  کارگران و نیروی کار بین‌المللی برای کار در این کشور به ویزا و مجوز کار نیاز دارند.

  فرهنگ مردم استونی و مذهبی رسمی آن چیست؟

  مسیحیت، مذهب رسمی این کشور است. مردم آن بسیار محتاط و ساکت هستند و ادب و احترام در بین آن‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد.

  زیباترین شهرهای آن کدام است؟

  تالین، ناروا و تارتو بزرگ‌ترین و معروف‌ترین شهرهای Estonia به‌حساب می‌آیند.